header
header

۱۰ بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

در اینبخش با بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی آشنا میشویم. خیار گیاهی از تیره کدوییان می‌باشد و از ۹۵ درصد آب تشکیل شده اسـت. خیار سرشار ویتامین K و آنتی اکسیدان می‌باشد و بیش از هزار گونه ازآن در جهان وجوددارد، البته بیشتر آنها قابل خوردن نیستند. در ادامه این مطلب بهترین خواص مصرف خیار برای سلامتی و همچنین زیبایی پوست و مو را مرور می‌کنیم. با پارس ناز همراه باشید.

 

ارزش تغذیه ای خیار

باوجود کالری بسیار پایین، خیار منبع خوبی از ویتامینها و موادمعدنی اسـت. ۳۰۰ گرم از این میوه حاوی مواد زیر اسـت:

کالری ۴۵

چربی ۰

کربوهیدرات ۱۱ گرم

پروتئین ۲ گرم

فیبر ۲ گرم

ویتامین C چهارده درصد نیاز روزانه

ویتامین K شصت و دو درصد نیاز روزانه

منیزیم ۱۰ درصد نیاز زوازنه

پتاسیم ۱۳ درصد نیاز روزانه

منگنز ۱۲ درصد نیاز روزانه

 

مصرف روزانه خیار چه فوایدی دارد؟

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

برای حفظ خواص تغذیه اي توصیه میشود خیار با پوست میل شود و چون خود این میوه بـه اصطلاح جزو مواد غذایی سرد محسوب می‌شود طب سنتی تاکید می کند سر خیار کـه کمی مزه تلخ دارد بدلیل گرم بودن استفاده شود تا بـه صورت متوازن عمل کند.

 

خوردن خیار باعث محکم کردن استخوان ها

باورش شاید سخت باشد ولی یک خیار متوسط ۲۲ درصد آن از ویتامین K تشکیل شده اسـت. این ویتامین عامل اصلی استحکام استخوان ها اسـت چون باعث جذب بهتر کلسیم در بدن می‌شود.

 

آنتی اکسیدان دارد

ورود رادیکال هاي آزاد و تجمع بیش از حد انها در بدن باعث ایجاد بیماری هاي دوره اي می‌شود. آنتی اکسیدان ها با ایجاد یک واکنش شیمیایی اتم هاي فعالی بـه وجود می آورند تا با الکترون هاي تنها یا همان رادیکال هاي آزاد جفت و جور شد و بـه این شکل راه آنها را سد نمایند. حضور رادیکال هاي آزاد در بدن و نبود آنتی اکسیدان ها باعث ایجاد پدیده اي بنام حمله زیستی یا استرس اکسیداتیو «Oxidative Stress» میشود.

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

حمله زیستی یا استرس اکسیداتیو بیماری هاي قلبی، ضعف سیستم ایمنی و سرطان رابه دنبال دارد. میوه ها و سبزیجات بدلیل غنی بودن از آنتی اکسیدان مانع از ایجاد شرایط مساعد برای بروز سرطان میشود. پس استفاده از خیار بعنوان یک منبع آنتی اکسیدان از جمله دو نوع نیرومند آن یعنی فلاونوئید Flavonoid و تانین Tannin میباشد مانع از تجمع رادیکال هاي آزاد و خطر ابتلا بـه بیماری هاي دوره اي از جمله سرطان میشود.

 

خیار باعث آب رسانی می شود

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

ازآن جا کـه بدن مـا بیشتر از آب تشکیل شده و انجام اعمال حیاتی مثل تنظیم درجه حرارت بدن، دفع مواد زائد و سوخت و ساز سلول ها بـه وسیله آب انجام میشود، آب رسانی بدن یکی از کارهای مهمی اسـت کـه باید بـه آن توجه کنیم. حدود ۴۰ درصد آب مورد نیاز بدن از طریق مواد غذایی جذب می‌شود. بهمین دلیل خوردن موادی کـه آب فراوان دارد مثل خیار مانع از دهیدراته یا کمبود آب بدن می‌شود.

 

کاهش وزن با خوردن خیار

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

بدلیل کالری بسیار کمی کـه خیار دارد – ۳۰۰ گرم خیار فقط ۴۵ کالری دارد – می توانید بدون هیچ نگرانی تا می توانید بـه صورت خالی یا همراه سالادهای تان این میوه را میل کنید.

 

خوردن خیار باعث تنظیم حرکات دستگاه گوارش

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

خیار بدلیل آب فراوان، فیبر و پکتین «Pektin» کـه در آن موجود اسـت یکی از داروهای گیاهی خوب برای رفع یبوست محسوب میشود.

 

هضم راحت

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

خیار را چـه بـه صورت ساده چـه بـه صورت خیار شور مصرف کنید هیچ مشکلی برای دستگاه گوارش بـه وجود نمی آورد. چون بـه اسانی قابل هضم اسـت. با کمی خلاقیت می توانید آن را در انواع سالادها همراه با کلم، گوجه فرنگی، توت فرنگی، لیموترش، روغن زیتون، نعنا و یا همراه با پنیر فتا میل کنید. شربت نعنا را می توانید با کمی خیار رنده شده سرو کنید.

 

چیپس خیار

ابتدا خیار رابا پوست بـه صورت حلقه اي خرد کنید. سپس انها رابا یک دستمال تمیز خشک کنید. دریک ظرف موادی راکه برای مزه دار کردن آن نیاز دارید بـه حلقه هاي خیار اضافه کنید. می توانید از پودر سیر و نمک بسیار کم و پیاز استفاده کنید.

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

اگر بـه هر دلیلی نمی‌خواهید نمک استفاده کنید می توانید سرکه یا اب لیمو رابه تنهایی برای مزه دار کردن آن انتخاب کنید. بعد مخلوط رابه مدت ۳ تا ۴ ساعت با درجه حرارت ۱۷۰ درجه در فر قرار دهید. هر از گاهی آن را چک کنید. میان وعده جدید شـما آماده اسـت.

 

خوردن خیار کاهش خطر ابتلا به سرطان

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

لیگان‌ها و کوکوربیتاسین‌هاي موجود در خیار می توانند با دارا بودن خواص ضد سرطانی در برابر انواع سرطان‌ها همانند پانکراس، پستان و همچنین سرطان تخمدان، عملکرد مناسب و مفیدی داشته باشند.

 

مسکن دردها

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

خوردن خیار باعث تسکین درد می‌شود. این را هم باید مدیون موادی مثل فلاوونوید flavonoids و تانن یا تانین tannins دانست کـه در خیار بـه وفور یافت میشود. این مواد خاصیت ضد آنتی اکسیدانی دارد کـه با از بین بردن رادیکال هاي آزاد اثرات ضد التهابی و ضد درد دارد.

 

خوردن خیار رفع بوی بدن دهان

خیار میوه اي اسـت کـه باکتریها را از جمله باکتری هاي دهان را از بین می برد. آب فراوان موجود در خیار باعث تولید بزاق دهان می‌شود کـه مثل محلول شستشوی دهان عمل می کند.

 

پیش گیری از یبوست و سنگ کلیه

خیار ترکیبی از فیبر و آب اسـت. بنابر این، این گیاه بشما کمک می کند تا بـه یبوست و سنگ کلیه مبتلا نشوید. گزارش ها حاکی از آنند کـه اکثریت آمریکایی ها ترجیح می‌دهند بـه طور منظم سالاد خیار بخورند زیرا این یک راهکار عالی برای افزایش مصرف فیبر میباشد.

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

علاوه بر این خیار منبع خوبی از ویتامین C، سیلیکا، پتاسیم و منیزیم اسـت؛ کـه همه ی این ها مزایای بهداشتی خودرا دارند. این میوه دارای مقادیر زیادی آب «حدود ۹۶٪» اسـت کـه بـه طور طبیعی بدن و پوست را پاک‌سازی می کند. پوست خیار حاوی مقادیر بالایی از ویتامین A اسـت، بنابر این مصرف مداوم آن باعث قوی‌تر شدن شـما خواهد شد.

 

بازرسی فشار خون

مطالعات انجام شده در DASH «رویکردهای غذایی برای توقف فشارخون» بر روی افرادی انجام شد کـه غذا هاي پر منیزیم، پتاسیم و فیبر مصرف می‌کردند. نتایج واضح بود؛ فشار خون آنها بـه سطح طبیعی کاهش یافت.

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

گروهی کـه غذای رژیمی غنی از این مواد را همراه با سایر مواد غذایی مانند غذا هاي دریایی، چربی هاي لبنی کم چرب، گوشت بدون چربی و مرغ مصرف کردند، فشار خونشان از ۵٫۵ درجه «سیستولیک» تا بیش از ۳٫۰ درجه «دیاستولیک» کاهش یافت. بنابر این، خیار، فشار خون را تنظیم می کند و بـه ساختار مناسب بافت هاي همبند بدن مـا کمک می کند.

 

نظارت دیابت

یکی از مطالعات منتشر شده در مجله Ethnopharmacology بـه بررسی اثر ضد هیپرگلیسمی خیار بر روی پوست پرداخته بود. سال‌هـای زیادی اسـت کـه خیار برای بیماران مبتلا بـه بیماری دیابت مورد استفاده قرار می‌گیرد. چرا کـه بـه تولید هورمون انسولین مورد نیاز سلول هاي بتا کمک می کند. در واقع شاخص گلیسمی «GI» خیارها صفر اسـت.

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

وجود کربوهیدرات ها و اثرات انها در بدن بـه وسیله مقدار شاخص گلیسمی «GI» اندازه گیری میشود. هر ماده غذایی دارای مقادیر مختلفی مواد مغذی ضروری اسـت. کربوهیدرات ها بـه افزایش سطح گلوکز کمک میکنند، اما کربوهیدراتهای موجود در خیار می توانند بـه اسانی توسط بیماران دیابتی هضم شوند. بنابر این، مصرف خیار سطح گلوکز را ثابت نگه می دارد.

 


 

خیار چه فوایدی برای پوست و زیبایی دارد؟

 

خیار، پف چشم را بـه طور معجزه آسایی از بین می برد، اما تسکین دهنده‌ي پوست و ضدپیری هم می‌باشد. خیار، سرشار از آنتی اکسیدان، رطوبت، و PH کاملا متعادل با پوست شماست. از زمانیکه در فیلم‌هاي سینمایی، خانم‌هاي تجملی رابا ماسک صورت خیار نشان دادند، خیار بـه یک ماده‌ي اصلی برای زیبایی تبدیل شده اسـت.

 

روشن کننده چشم

واضح ترین ترفند خانگی در استفاده از خیار، این اسـت کـه دو قطعه خیار را روی چشم هایتان قرار دهید. کمی استراحت کنید، و اجازه دهید کـه خیار بمدت ۲۰ دقیقه روی چشم هایتان بماند تا تاثیر جادویی اش را بگذارد.

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

خیار، ورم، حلقه‌هاي سیاه، و خستگی چشم را کاهش میدهد تا ظاهری بدون عیب و نقص داشته باشید. گریمورهای مشهور فیلم‌ها در سراسر جهان، هنوز هم از این ترفند ضروری استفاده می‌کنند.

 

تونر صورت

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

برای تهیه ي یک تونر ملایم و نرم کننده، نصف یک خیار را ریز ریز کنید و با ۳ قاشق غذاخوری عنبر سائل و ۲ قاشق غذاخوری آب مقطر، بـه‌صورت پوره در آورید. با استفاده از یک غذا ساز تمام مواد را کاملا باهم مخلوط کنید، آنها را دریک بطری بریزید و با خیساندن یک پنبه در مخلوط بدست آمده، آزادانه ازآن استفاده کنید. اگر این محصول را در یخچال نگه‌داری کنید، بمدت چند هفته، تازه خواهد ماند.

 

درمان آکنه و مو هاي فرو رفته در گوشت

 

مخلوط آب خیار با سرکه‌ي سیب، آلوئه ورا، و آب گوجه فرنگی، یک تونر باور نکردنی می‌سازد کـه بـه تمیز کردن منافذ کمک می کند. این مواد را کاملا باهم مخلوط کنید و با یک پنبه ي توپی، آرام روی پوستتان بمالید «مراقب چشم هایتان باشید» و حتماً بعد از چند دقیقه، آن را کاملا آبکشی کنید.

 

معرفی ماسک صورت خیار

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

همانگونه کـه در گفته شد خیار فواید زیادی برای پوست و زیبایی دارد و بـه روشهای مختلفی میتوان ازآن استفاده کرد. در ادامه میخواهیم چند ماسک طبیعی صورت کـه حاوی خیار اسـت رابه شـما معرفی کنیم.

 

ماسک جوان کننده پوست

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

رایجترین کاربرد پالپ و آب خیار، بهتر کردن رنگ چهره و جوانسازی پوست اسـت. آب خیار رابا چند قطره آبلیمو مخلوط کنید و بعنوان یک ماسک صورت ازآن استفاده کنید. این ماسک، رنگ چهره ي شـما را بهتر کرده و پوستتان را درخشان می کند.

 

ماسک ضدآکنه خیار

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

با مخلوط کردن مقدار مساوی زردچوبه و پالپ خیار با کمی‌آب لیمو میتوانید یک ماسک ضد چربی درست کنید. آن را روی پوستتان بمالید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند سپس کاملا آبکشی کنید.

 

ماسک خیار هموار کننده ته رنگ پوست

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

یک خیار را دریک غذا ساز بـه‌ صورت خمیر در آورید. کمی‌آب لیمو و یک قاشق چایخوری عسل بـه این مخلوط اضافه کنید تا یک ماسک شب کـه ته رنگ پوست را هموار می کند داشته باشید. بگذارید ۲۰ دقیقه روی پوستتان بماند و سپس با آب گرم بشویید.

 

ماسک خیار مرطوب کننده پوست

برای استفاده از ماسک خیار بعنوان مرطوب کننده پوست می توانید بـه ۳ روش استفاده کنید:

 

روش اول:

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

یک قاشق چایخوری جو رابا یک خیار کاملا ریز شده مخلوط کنید، و بگذارید نیم ساعت در دمای اتاق بماند تا غلیظ شود. آن را روی پوستتان بمالید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند و سپس آبکشی کنید. برای رطوبت رسانی فوق العاده بیشتر میتوانید یک قاشق غذا خوری عسل نیز اضافه کنید.

 

روش دوم:

10 بهترین خواص خیار برای سلامتی و زیبایی

اگر جو دوست ندارید، بـه جای آن، این ماسک مرطوب کننده را امتحان کنید: نصف فنجان خیار خرد شده، نصف فنجان آووکادوی خرد شده «البته بدون هسته»، ۱ سفیده‌ي تخم مرغ و ۲ قاشق چایخوری شیر خشک رابا هم مخلوط کنید تا یکدست شود. آن را روی صورتتان بمالید، ۳۰ دقیقه صبر کنید و سپس با آب سرد بشویید.

 

روش سوم:

برای پوست هاي مختلط، شـما می توانید نصف یک خیار و یک قاشق غذاخوری ماست ساده رابا هم مخلوط کنید. بمدت ۲۰ دقیقه روی پوستتان بگذارید و سپس آن را بشویید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b