header
header

۱۰ بهترین خواص میوه به برای سلامتی بدن و زیبایی

در اینبخش با بهترین خواص میوه بـه برای سلامتی، زیبایی و همچنین دوران بارداری آشنا می‌شویم. میوه بـه بسیار شبیه بـه گلابی می باشد و طبق معمول بـه رنگ زرد دیده می شود. بـه جزو میوه هاي بومی آسیای شمالی اسـت و خواص بسیاری برای بدن، سلامتی و خصوصا دوران بارداری، دارد. در ادامه این مطلب با تمام فواید میوه بـه و همچنین روش مصرف این میوه آشنا می‌شویم. با پارس ناز همراه باشید.

 

ارزش غذایی میوه به

این میوه با توجه بـه انواع مختلفی کـه دارد میتواند ارزش غذایی متنوعی هم داشته باشد اما بطور متوسط در هر ۱۰۰ گرم از میوه ارزش غذایی زیر وجوددارد:

10 بهترین خواص میوه به برای سلامتی بدن و زیبایی

= انرژی ۵۷ کیلوکالری

= کربوهیدرات ۱۵٫۳ گرم

= فیبر ۱٫۹ گرم

= چربی ۰٫۱ گرم

= پروتئین ۰٫۴ گرم

= ویتامین ب ۱ «تیامین» ۰٫۰۲ میلی‌گرم

= ویتامین ب ۲ «ریبوفلاوین» ۰٫۰۳ میلی‌گرم

= ویتامین ب ۳ «نیاسین» ۰٫۲ میلی‌گرم

= پانتوتنیک اسید «ویتامین ب ۵» ۰٫۰۸۱ میلی‌گرم

= ویتامین ب ۶ ۰٫۰۴ میلی‌گرم

= ویتامین فولیک «ویتامین ب ۹» ۳ میکروگرم

= ویتامین ث ۱۵ میلی‌گرم

= کلسیم ۱۱ میلی‌گرم

= آهن ۰٫۷ میلی‌گرم

= منیزیم ۸ میلی‌گرم

= فسفر ۱۷ میلی‌گرم

= پتاسیم ۱۹۷ میلی‌گرم

= سدیم ۴ میلی‌گرم

= روی ۰٫۰۴ میلی‌گرم

 

میوه به چیست؟

بـه یک میوه غیر عادی اسـت کـه ارتباط بسیار نزدیکی بـه سیب و گلابی دارد. نام علمی آن Cydonia oblonga می‌باشد و تنها عضو از خانواده Cydonia محسوب می شود. درخت بـه نسبتا کوچک اسـت، این در حالیست کـه میوه ارزشمند آن طبق معمول رنگ زرد مایل بـه طلایی دارد ودر عده اي از موارد بـه شکل گلابی اسـت.

10 بهترین خواص میوه به برای سلامتی بدن و زیبایی

ارزش این میوه بعنوان یک ماده غذایی بـه زمان هاي بسیار قبل باز میگردد. بـه بومی نواحی اوراسیایی هم چون ازبکستان، ارمنستان، ترکیه، مجارستان، مقدونیه و نواحی نزدیک بـه این هاست. از لحاظ تاریخی این میوه بیشتر از انچه کـه افراد انتظار دارند نقش داشته اسـت. عده اي از محققان بر این باورند کـه بـه هنگام استفاده از واژه سیب در منابع و مراجع تاریخی، منظور همان بـه بوده اسـت.

 

شـما می توانید بـه را در مرباها، ژله ها و پودینگ ها مورد استفاده قرار دهید یا آن را همانند گلابی در صبحانه یا سایر وعده هاي غذایی بکار ببرید. کشور هـای مختلف بـه رابه شیوه هاي متفاوتی مورد استفاده قرار میدهند. با این حال مزایای واقعی بـه زمانی آشکار می شود کـه آن رابه صورت تازه و با پوست مصرف کنید زیرا این ماده سرشار از مواد مغذی هم چون ویتامین ها، موادمعدنی و آنتی اکسیدان ها اسـت.

 

خواص به برای پیشگیری از سرطان

سرطان یکی از شایع‍‌ترین بیماری هاي این عصر اسـت. بهمین خاطر هر چیزی کـه بتواند خطر ابتلا بـه این شرایط را کاهش دهد در بین افراد محبوب خواهد بود. سطح بالای آنتی اکسیدان هایي هم چون فنولیک و مواد مغذی گیاهی در بـه برای خنثی کردن یا از بین بردن رادیکال هاي آزاد در بدن بسیار موثر هستند.

10 بهترین خواص میوه به برای سلامتی بدن و زیبایی

همان طور کـه می‌دانید رادیکال هاي آزاد محصولات فرعی بسیار خطرناک از متابولیسم سلولی هستند کـه باعث از بین رفتن سلول هاي سالم یا تغییر در آنها می شوند. ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در بـه می تواند خطر ابتلا بـه انواع مختلفی از سرطان ها را کاهش دهد.

 

خواص به برای کاهش وزن

10 بهترین خواص میوه به برای سلامتی بدن و زیبایی

یکی از بهترین روشها برای کاهش وزن، التیام سیستم گوارش اسـت. این موضوع می تواند اجابت مزاج را نیز التیام ببخشد. بـه سرشار از فیبر غذایی اسـت و سطح بالای آن بـه معنای التیام سیستم رودی معده اي اسـت. با التیام سیستم گوارش می‌توان انرژی بیشتری کسب کرد و وزن اضافی را کم نمود.

 

خواص به برای درمان بیماری های معدی روده ای

10 بهترین خواص میوه به برای سلامتی بدن و زیبایی

بـه رغم عملکرد عمومی سیستم گوارش کـه فیبر غذایی باعث التیام آن می شود، این گزینه می تواند از بروز بیماری هاي معدی روده اي هم چون بیماری التهابی روده، سرطان هاي مختلف یا دیورتیکولیت پیشگیری نماید. کاتچین و اپی کاتچین موجود دراین میوه می تواند با عده اي از سموم ایجاد کننده سرطان پیوند برقرار کند. بهمین خاطر از اندام هاي مهم بدن محافظت می شود.

 

خواص به برای مراقبت از پوست

10 بهترین خواص میوه به برای سلامتی بدن و زیبایی

سطح بالای آنتی اکسیدان ها و ویتامین هاي موجود در بـه برای حفظ سلامت پوست و جوانی آن بسیار ارزشمند اسـت. آنتی اکسیدان ها اسیب وارد شده بخاطر رادیکال هاي آزاد را از بین میبرند و همین امر می تواند ظاهر چین و چروک ها را کاهش دهد، لکه ها را از بین ببرد و بـه پوست کمک کند در برابر اشعه ماوراء بنفش مبارزه نماید.

 

خواص به برای تنظیم فشار خون

10 بهترین خواص میوه به برای سلامتی بدن و زیبایی

پتاسیم یکی از مهم ترین موادمعدنی در بدن انسان اسـت زیرا برای حفظ تعادل فشار خون و تسهیل انتقال مایعات در سلول هاي بدن ضروری اسـت. پتاسیم می تواند رگ هاي خونی و شریان ها را شل کند و از فشار وارد شده بـه سیستم قلبی عروقی بکاهد. در چنین شرایط خطر ابتلا بـه بیماری هاي عروق کرونری، حملات قلبی و سکته کمتر می شود.

 

خواص به برای کنترل آلرژی

10 بهترین خواص میوه به برای سلامتی بدن و زیبایی

بـه طبق معمول بخاطر توانایی آن برای نظارت واکنش هاي آلرژیک مورد تحسین افراد قرار می‌گیرد. زمانی کـه این ماده بـه صورت ژل بر روی پوست اعمال می شود می تواند درماتیت آتوپیک و سایر شرایط پوستی مشابه را بهتر کند. سطح بالای ویتامین c دراین ماده می تواند بـه بازرسی التهاب و التیام سلامت و ظاهر پوست کمک کند.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن

10 بهترین خواص میوه به برای سلامتی بدن و زیبایی

همانگونه کـه قبل نیز بیان کردیم، بـه مقادیر زیادی آنتی اکسیدان دارد اما ویتامین هاي دیگری هم چون ویتامین C و E نیز در آن یافت می شود کـه می تواند سیستم ایمنی بدن رابه شیوه هاي مختلف تقویت کند. بعنوان مثال ویتامین C سیستم ایمنی بدن را برای افزایش گلبول هاي سفید تحریک می کند. همانگونه کـه میدانید گلبول هاي سفید با پاتوژن ها، ویروس ها و باکتری هاي موجود در بدن مبارزه می کنند.

 

جریان خون و سلامت بدن

10 بهترین خواص میوه به برای سلامتی بدن و زیبایی

بـه غنی از آهن، مس و روی اسـت. این موادمعدنی بـه همراه سایر عناصر، برای تولید گلبول هاي قرمز خون ضروری هستند. زمانی کـه تولید گلبول هاي قرمز خون بالاست، جریان آن نیز در اطراف بدن بیشتر می شود. این موضوع بدین معناست کـه اکسیژن در سرتاسر بدن حمل می شود. همین امر موجب می‌گردد جریان خون بـه پوست و پوست سر افزایش پیدا کند.

 


 

طرز تهیه دم نوش به

10 بهترین خواص میوه به برای سلامتی بدن و زیبایی

در خاصیت بی نظیر بـه شک نداشته باشید. این میوه دارای دم نوشی بـه مراتب خوشمزه‌تر از چای اسـت کـه اگر حوصله کافی برای درست کردن آن داشته باشید می تواند جایگزینی خوبی برای آن باشد. برای تهیه دم نوش میوه بـه باید سه مرحله اصلی را پشت سر بگذارید.

 

شیره بـه:

۵۰ گرم بـه را خرد کرده با ۵۰ گرم عسل یا شکر مخلوط کنید ودر یک لیتر آب جوش بریزید و آن را روی چراغ گذاشته تا بجوشد و حجم آن بـه نصف تقلیل یابد .

 

آماده‌ سازی خلال بـه

10 بهترین خواص میوه به برای سلامتی بدن و زیبایی

بـه رسیده، آبدار و شیرین را انتخاب کنید. بـه را خوب بشورید تا همه ی پرز هاي روی آن پاک شوند و پوست طلایی رنگ آن دیده شود. با استفاده از یک رنده بـه را قطعه قطعه کنید تا جاییکه شکل پوره اي بخود نگیرد. بـه را روی سینی پهن کنید و اجاره دهید کـه حرارت اتاق یا اگر عجله دارید حرارت رادیاتور یا بخاری آن را خشک کند. دقت داشته باشید کـه نباید زیاد خشک شود.

 

دم کرده گل بـه

۳۰ گرم گل بـه را دریک لیتر آبجوش ریخته و بمدت پنج دقیقه بگذارید تا دم بکشد.

 

فراوری خلال بـه

قسمت مهم در تهیه دم نوش بـه، فراوری خشک شده میوه بـه اسـت. پس از این کـه احساس کردید خشکی پره هاي میوه بـه مناسب اسـت آن‌ها را از روی حرارت بخاری یا هر گرمایشی بردارید. برای اینکار باید یک ماهی تابه فلزی را روی شعله گاز بگذارید تا ظرف خوب داغ شود، بـه قدری کـه اگر قطره‌اي آب در آن ریختید بـه پرش درآید و زود بخار شود.

 

سپس خلالهای بـه خشک شده را یک باره در ماهیتابه ریخته و بـه سرعت با قاشق چوبی زیر و رو کنید تا حرارت بطور یکسان بـه همه ی خلالها برسد. اینکار را تا وقتی کـه رنگ خلالها بـه قهوه‌اي پررنگ برسد ادامه بدهید. کمی دود بلندشدن از این خلالها هیچ عیبی ندارد و حتی بـه خوش رنگ تر شدن دم‌نوش بـه هم کمک میکند، بنابر این از برخاستن کمی دود و دم نترسید.

 

لوسیون پوست بـه

ایو لوسیون برای از بین بردن چین و چروکهای پوست از هر کرم دیگری موثر تر اسـت.

 

دم کردن بـه

10 بهترین خواص میوه به برای سلامتی بدن و زیبایی

پس از اتمام این روند، خلال بـه قهوه‌اي شده را از روی ماهیتابه جمع کنید و درون ظرف در داری بریزید. برای دم نوش بـه کافی اسـت کـه برای هر نفر یک قاشق از خلال‌هاي فراوری شده را درون قوری بریزید و اجازه دهید کـه ۲۰ دقیقه دم بکشد. درصورت تمایل میتوانید افزودنی‌هاي دیگر بـه آن همانند زعفران و دارچین هم اضافه کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b